find the empirical formula of a compound consisting of 5.88% H and 94.12% O. it's molecular mass found to be 34 G.

plsss kaylangan lang po ASAP. ​


Sagot :

Answer:

The empirical formula of the compound is HO

The molecular formula of the compound is H₂O₂ (Hydrogen Peroxide)

Explanation:

Mass of 1 mol of the compound is 34g.

5.885.88 is Hydrogen

94.12 is Oxygen

5.88 of 34g = 1.992g (22g approx)

94.12 of 34g = 32.008g (32g approx)

Atomic mass of Hydrogen is 1g and that of Oxygen is 16g.

So, the compound has 2 atoms of Hydrogen and 2 atoms of Oxygen.

O= 94.12÷16 = 5.88

H =5.88÷1 = 5.88

Divide both by 5.88 to get empirical formula which comes to O=1 & H=1

Now OH = 16+1 = 17

Molecular mass is given = 34

Mass is twice the empirical formula, so molecular formula will be 2 × OH

So the empirical formula of the compound is (HO)

Hence, the molecular formula of the compound is H₂O₂ (Hydrogen Peroxide).

Hope it helps.

Correct me if Im wrong.