The length of the rectangle is 10 meters more than three times it's width. What is the perimeter of the rectangle if it is 8 meters wide?

Hope you notice!​


Sagot :

Answer:

84 m

Step-by-step explanation:

w=8 m

l=3x + 10

l=3(8) + 10

l=24+10

l=34

P=2(l+w)

P=2(34+8)

P=2(42)

P=84 m

Answer:

"EIGHTY-FOUR meters (84 m)"

Step-by-step explanation:

L = Length

W = Width

P = Perimeter

1st. L = (3 * W) + 10

         = (3 * 8) + 10

         = 24 + 10

      L = 34 m

2nd. P = (L * 2) + (W * 2) or L + L + W + W

            = (34 * 2) + (8 * 2) or 34 + 34 + 8 + 8

            = 68 + 16

        P = 84 m