2. A shuttlecock leaves on the racket with a speed of 45 m/s. The mass of the ball is 30 g and it is in contact with the racket for 5.0 s. Determine the average force on the ball. Given: Unknown: Formula: Solution: Answer:​

Sagot :

Answer:

Given:
initial speed = 45 m/s
mass = 30 g = 0.03 kg
time = 5.0 s

Unknown: average force

Formula:
[tex]F = \frac{m(Vf - Vi)}{5.0}[/tex]

Solution:
[tex]F = \frac{0.03(45-0)}{5.0}[/tex]

Final Answer:
F = 0.27 N

Explanation:

Hope it helps