There are 700 people at a hockey game. 56% of them are men. 75% of the remainder are women and the rest are children.

a) What percentage of the people at the game are children?

b) How many children are there at the game? ​


Sagot :

Answer:

a. 31%

b. 217 childrens

Step-by-step explanation:

let P equal to percentage

let X equal to total number of people

let Y represents the total number of men and women

Formula

P% * X = Y

Substitute

56% * 700 = Y

56 /100 = 0.56

0.56 * 700 = 392 are men

------------------------------------------------------

P% * X = Y

75% * 700 = Y

75/100 = 0.75

0.75 * 700 = 525 are women

----------------------------------------------------------

Add the numbers of men and the women then subtract to get the number of childrens.

392 + 525 = 917 people including the childrens

917 - 700 = 217 childrens

----------------------------------------------------------

Divide the number of children to the total number of people at the hockey game, then multiply it by 100 to get the percentage.

217 / 700 = 0.31

0.31 * 100 = 31%

Interpretation;

There are 392 men, 525 women and 217 childrens including male and female at the hockey game.