1. Celso is driving his sports car down a four-lane highway at 50 m/s. He comes up behind a slow-moving dump truck and decides to pass it in the left-hand lane. If Celso can accelerate at 3 m/s, how long will it take for him to reach the speed of 70 m/s?


2. If a car, with an initial velocity of 40 m/s, accelerates at a rate of 8 m/s2 for 5 seconds, what will its final velocity be?​


Sagot :

Answer:

1. t= 6.67 seconds

2. v = 80 m/s

Explanation:

solution

1.

given

v=70m/s

vi= 50m/s

a=3m/s^2

V=[tex]V_{i}[/tex] +at

70 = 50 + 3(t)

t= 6.67 seconds

2.

given

vi= 40m/s

a=8m/s^2

t= 5secs

V=[tex]V_{i}[/tex] +at

V = 40 + 8(5)

V = 80m/s