Sagot :
Answer:
8.067 ohms
Explanation:
The relationship between voltage, resistance, and power is
P = V²/R
so
R = V²/P = 110²/1500 = 8 1/15
R ≈ 8.067 ohms
8.067 ohms
The relationship between voltage, resistance, and power is
P = V²/R
so
R = V²/P = 110²/1500 = 8 1/15
R ≈ 8.067 ohms