if it takes 3 hours to drive a distance of 192km on a motorway, what would be your average speed in kmlh?

Sagot :

Answer:

64 km / hr

Explanation:

Total Distance

=192 km

Total time taken

= 3 hours

Speed

= total distance

total time

= 192km

3hours

= 64 km / hr

Go Educations: Other Questions