Sagot :
Given:
d = 25km
s = 25km/hr
t?
Formula: t = d / t
Solution: t = 25/25
t = 1
Final answer: t = 1hr
Answer:
1 hour
Explanation:
distance: 25 km
speed : 25 km/hr
time: ?
25 divided by 25 = 1
time : 1 hour
Given:
d = 25km
s = 25km/hr
t?
Formula: t = d / t
Solution: t = 25/25
t = 1
Final answer: t = 1hr
Answer:
1 hour
Explanation:
distance: 25 km
speed : 25 km/hr
time: ?
25 divided by 25 = 1
time : 1 hour