The speed of the car is decreased uniformly from 30.0 m/s to 10.0 m/s in 4.0 s. What is
its acceleration? SHOW SOLUTION PLEASE


Sagot :

Answer:

Acceleration of the car is [tex]-5\frac{m}{s^2}[/tex].

Explanation:

From the formula for acceleration: [tex]\bar{a} = \frac{v-v_0}{t}[/tex]:

[tex]v = 10 \;m/s[/tex] , [tex]v_0 = 30 \; m/s[/tex], and [tex]t = 5 \; s[/tex]

Substituting the values onto the formula, we get:

[tex]\bar{a} = \frac{10m/s \; - \; 30m/s}{4 \; s} = -5\frac{m}{s^2}[/tex]