what is the mole fraction of salt solute in a 1.00 m aqueous solution​?

Sagot :

Answer:

Correct option is B)

1.00M means 1 mole of solute is dissolved in 1kg of solvent.

Molar mass of water= 18

∴1kg of water= 1000/18=55.56 moles

Total mole in solution= 1+55.56=56.56

∴ Mole fraction of solute= 1/56.56=0.018

Explanation:

hope it's help po btw good afternoon po