Find the future value of an ordinary annuity with a regular payment of P2,000 at 6% compounded quarterly for 4 years.​

Sagot :

Answer:

A = P + I where

P (principal) = 2,000.00

I (interest) = 537.97

Calculation Steps

r = R/100

r = 6/100

r = 0.06 rate per year

Then solve the equation for A

A = P(1 + r/n)^(nt)

A = 2,000(1 + 0.06/4)^(4)^(4)

A = 2,000(1 + 0.015)^(16)

A = 2,537.97

Step-by-step explanation:

i don't know if it is correct