1.) how much water will an aquarium hold if it is 1.2 m long ,65 cm wide, and 550 mm high express your answer in cubic meters

pasagot po pls ate kuya pls po
report ko po bad answer:( pls po need ko na po now ​​


Sagot :

Answer:

≈ 0.429

Step-by-step explanation:

Formula

V = lwh

where

l = length

w = width

h = height

Conversion of given values as the answer is needed in m^3, we need to convert our given to meters.

l = 1.2 m

w = 65cm = 0.65 m

h = 550mm = 0.55 m

Solution

V = lwh

V = (1.2m)(0.65m)(0.55m)

V ≈ 0.429 m^3