chickens are sold at 155 pesos per kilo. Pork are sold at 230 pesos per kilo. Fish are sold for the price of 110 pesos per kilo. Marie bought 2 kilos of chicken, a kilo of fish and other ingredients that cost Php 95. How much did she spend? Meanwhile, Martha bought 2 kilos of chicken, and a kilo of pork chop. She also bought a kilo of fish, and other ingredients that costs 120 pesos. How much did she spend? Real life scenarios like this represents evaluating algebraic expressions. Getting the total amount of what you spend in grocery is like adding polynomials. Knowing how much of the money is left after payment resembles subtracting polynomials. In the next part of this module, you will learn more about evaluating, adding, and subtracting polynomials.​

Chickens Are Sold At 155 Pesos Per Kilo Pork Are Sold At 230 Pesos Per Kilo Fish Are Sold For The Price Of 110 Pesos Per Kilo Marie Bought 2 Kilos Of Chicken A class=