pa help po please
thank you

Answer:
1 The frequency of the wave at the given wavelength is 4.35 \times 10^{20} \ Hz4.35×1020 Hz .
The given parameters;
wavelength of the wave, λ = 6.9 x 10⁻¹³ m
The frequency of the wave is calculated by applying wave equation as shown below;
v = fλ
where;
f is the frequency of the wave
v is the speed of light
The frequency of the wave is calculated as follows;
\begin{gathered}f = \frac{v}{\lambda} \\\\f = \frac{3\times 10^8}{6.9 \times 10^{-13}} \\\\f = 4.35 \times 10^{20} \ Hz\end{gathered}f=λvf=6.9×10−133×108f=4.35×1020 Hz
Thus, the frequency of the wave at the given wavelength is 4.35 \times 10^{20} \ Hz4.35×1020 Hz
2.
Explanation:
f:frequency
c:velocity of light
λ:wavelength
f=cλ
λ=cf
c=2.99⋅108 ms
λ=2.99⋅1082.99
λ=108 meters
Explanation:
Hope it helps