what is the Kinetic Energy of a 150 kg object that is moving with a speed of 15 m/s? With solution po pls

Sagot :

KINETIC ENERGY

ENERGY IN MOTION

KINETIC ENERGY (J)

where: m = mass, kg; and v = velocity, m/s.

GIVEN:

m = 150 kg

v = 15 m/s

SOLUTION:

ΚΕ=1/2mv²

KE=1/2(150kg)(15m/s)²

KE=1125kg m/82

Answer:

Kinetic energy is 1125 J.

Btw the m is at the top then line in the middle and in the bottom is 2 at the top 8 in bottom like this ²₈

Explanation: