The answer is 0.1845 meters.
By definition, the radius is one-half the length of the diameter. We know that the diameter is 1.23 ft, so, the radius measures 1.23 ÷ 2 = 0.615 ft.
We need the radius to be in meter. Since 1 ft = 0.30 m, then the length of the radius 0.615 ft is equal to 0.615 × 0.3 = 0.1845 m.