Sagot :
Answer:
133,000J
Explanation:
Formula of kinetic energy = 1/2mv^2
Given : mass of 665kg, velocity of 20m/s
1/2(665kg)(20m/s)^2 = 133,000J
Answer:
133,000J
Explanation:
Formula of kinetic energy = 1/2mv^2
Given : mass of 665kg, velocity of 20m/s
1/2(665kg)(20m/s)^2 = 133,000J