Pa help po Thankyouuuuu

step 1:
•Mass of solute = 30g Mass of solvent = 400g water
step 2:
•Percent by mass = Mass of solute × 100
Mass of solute + mass of solvent
step 3:
•% by mass= 30 g ×100
30 g + 400 g
= 30 g × 100
430 g
= .6666
step 5:
•Final answer
•66.66% of fructose solution
• or 66.6%
Thanks me later guys☺️
Sana makatulong ☺️