the diameter of a hydrogen atom is 0.00000002 to cm express the diameter incentive notation ​

Sagot :

Answer:

Given that, The diameter of a helium atom = 0.000000022 cm Standard form = 0.22 × 10-7 cm = 2.2 × 10-1 × 10-7 Using the law of exponent, am x an = am+n = 2.2 × 10-1-7 = 2.2 × 10-8 cm ∴ The standard form is 2.2 × 10-8 cmRead more on Sarthaks.com - https://www.sarthaks.com/856184/a-helium-atom-has-a-diameter-of-0-000000022-cm