Independent Activity 3 The buyer of a lot pays P 50,000.00 cash and P 10,000.00 every month for 10 years. If money is 8% compounded monthly, how much is the cash price of the lot?

Step-by-step explanation:
[tex]hope \: it \: helps \: you[/tex]
Answer:
Answer:
the total cost of land is 622400
Step-by-step explanation:
ask: The total value of lot.
given:P50,000 and 10,000
8% compunded annully
Solution:
1. compute for the annual pays of buyer
60000 multiply by 12 months
60000x 12 = 720, 000
2. comute for the annual compunded, get the 8% 0f total annual pays of buyer
720000 x 8% = 57600
3. compute for total lot value. annual pays subtracted by 8% of annual comounded
720000 - 57600 = 622400
there for the total cost of the lot is P622400
Hope Its Help ✨