suppose a ball of mass 0.4 kg is hit with a force of 50 N. Its acceleration will be​

Sagot :

ACCELERATION

Problem:

» Suppose a ball of mass 0.4 kg is hit with a force of 50 N. Its acceleration will be...?

Given:

  • m (mass) = 0.4 kg
  • F (Force) = 50 N
  • a (acceleration) = ?

Solution:

a = F / m

= 50 N / 0.4 kg

= 125 m/s²

Answer:

  • Its acceleration will be 125 m/s²

_______________◇_______________