Sagot :
Answer:
Volume % is = 3%
Explanation:
Volume % = volume of solute /volume of solution x 100%
= (42.35 ml/ 1500 mL) x 100%
= (0.03)(100)
= 3 %
Answer:
Explanation:
Volume % = volume of solute /volume of solution x 100%
= (42.35 ml/ 1500 mL) x 100%
= (0.03)(100)
= 3 %