carmen bought 3 loaves and 5 mammon at P242.50, How much did each loaf of breead cost if a mammon cost P21.50?

1. Asked : How much did each loaf of bread cost?
2. Given : 3, 5, P242. 50, P21. 50
3. Hidden Question : cost of the 3 loaves of bread
4. Operations : Multiplication, Subtraction, Division
5. Number sentence: [242.50 - (5 x 21.50)] ÷ 3 = N
6. Solution :
(242.50 - 107.50) ÷ 3 = 135 ÷ 3 = 45
Final Answer : Each loaf of bread costs P45. 00
Step-by-step explanation:
I hope it helps, thank you