pa help po need Kona to ngayon ty
pls don't answer when I don't know ty

Given:
R = 20 ohms
V = 50 V
I= ?
Formula:
I = V / R
Solution:
I = V / R
= 50V / 20 ohms
= 2.5A
FINAL ANSWER:
2.5 A is the Current (I)