Learning Task 1
Read and analyze the given problem. Answer the given questions in your notebook.
Salima bought 6 T-shirts and 4 pairs of pants for ₱ 5 000.00. If the T-shirts cost ₱
250.00 each, find the cost of each pair of pants.
1. What is asked?
2. What are the given?
3. What operation will be used?
4. What is the number sentence?
5. What is the answer to the problem
pahelp po pls


Sagot :

Answer:

1.Rolie buys 3 watermelons weighing 1.6 kg, 1.5 and 1.9 kg respectively. If the cost of each kilogram is Php 65, find the total cost of the 3 watermelons.

9. To find the total cost of watermelons, what are you going to solve first

Explain your answer.

10. What is the correct answer of the problem above? Solve and give the complete

Step-by-step explanation:

problem below write your solution using a IPESA

How many will 3.750 kg of beef cost if a kilogram cost