Direction: Given the following recipe and its estimated cost, compute for the total purchase cost and impose 50% mark up to determine the selling price of your product. Yield 30 servings.
Item. Unit. Total. Peso. Cost. Cost. Mark up. ∆ 2 cups grated 10.00 cassava no need to squeeze out liquids ∆ 1 cup sugar. 15.00 ∆ 1 1/2 cups water. 5.00 ∆ 2 teaspoons baking 7.00 soda solution TOTAL