Sagot :
Answer:
Given:
Resistance (R) = 10 Ohms
Current (I) = 5A
Voltage (V) = ?
Using Ohm's Law:
V = I R
V = (5A) (10ohms)
V = 50Volts
Answer:
Given:
Resistance (R) = 10 Ohms
Current (I) = 5A
Voltage (V) = ?
Using Ohm's Law:
V = I R
V = (5A) (10ohms)
V = 50Volts