Sagot :
Answer:
%(m/m) = 9.09%
Explanation:
%(m/m) = (mass solute / mass solution) × 100
%(m/m) = (10.0 g / 110 g) × 100
%(m/m) = 9.09%
Answer:
%(m/m) = 9.09%
Explanation:
%(m/m) = (mass solute / mass solution) × 100
%(m/m) = (10.0 g / 110 g) × 100
%(m/m) = 9.09%