How manay grams of NaCl (sodium chloride or salt) is needed to make 300g of 5% NaCl solution..

Sagot :

Given:

percent by mass = 5%

mass of solution = 300 g

Required:

mass of solute

Equation:

[tex]\text{mass of solute} = \dfrac{\text{percent by mass}}{100\%} \times \text{mass of solution}[/tex]

Solution:

[tex]\text{mass of solute} = \dfrac{5\%}{100\%} \times \text{300 g}[/tex]

Answer:

mass of solute = 15 g

[tex]\\[/tex]

#CarryOnLearning