Problem#1:Baste and Sanny saved 7335 pesos in their piggy bank.With this, they were able to buy 15 school bags that will be donated to pupils in their adopted school.How much does each bag costs?











Problem#2:Our section wants to donate 13 sacks of rice to the victims of the recent typhoon.The total amount is 9815 pesos to buy all of these sacks. How much does each sack of rice costs?












Problem#3:My best friend is a really kind person who always want to help others.So,she went to the market and spent 2890 pesos to buy 85 pairs of slippers to be given to the children at an orphanage.How much does each pair of slippers costs?









Sagot :

Answer:

problem #1. Each bag cost 489 pesos

problem #2. Each sack of rice costs 755 pesos

problem #3. Each pair of slippers costs 34 pesos

Step-by-step explanation:

All three problems has the same concept or how can solve it. It's just, each problem has different given.

The only thing to do is to know the givens. You just need to divide how many is the item to its overall price.

For example in the given problems, as shown in the picture!! by dividing it, we can get how much is the given item in each problem costs.

How to solve word problem Involving division: brainly.ph/question/8150347

#LETSSTUDY

View image MISSCHESKA

Answer:

1. 489 php

2. 755 php

3. 34 php

Step-by-step explanation:

divide mo lang po yung given sa bawat problem :))