Problem #1: What is the percent by volume of a solution formed by mixing
25mL of isopropanol with 45mL water?​


Sagot :

% V/V (percentage of volume per volume) =?

V1 (solute volume) = 25 mL

V (volume of the solution) = solute + solvent = 25 mL + 45 mL = 70 mL

We apply the data to the formula of volume percentage of the solute per volume of solution, we will have:

View image KATLINNNNN

Go Educations: Other Questions