Sagot :
Explanation:
thanks me later..
hope it's help.
#carryonlearning

KINETIC ENERGY
Problem:
» A car is travelling at a velocity of 25 m/s and it has a mass of 220 kg. Compute its kinetic energy.
Given:
- m (mass) = 220 kg
- v (velocity) = 25 m/s
Solution:
- KE = ½mv²
- KE = ½ × 220 × 25²
- KE = ½ × 220 × 625
- KE = 68,750 J
Answer:
- The kinetic energy is 68,750 J (joules)
_______________◇_______________