Sagot :
Answer:
Involve the whole class in planning a simple banana cue business.
Inform the students that you will be planning a food sale in school where they will have to sell banana cue to their school mates on a selected week.
Ask students: What is the basis for determining how much we should sell a stick of banana cue for?
Expected Answers may be:
Ask them to help you pinpoint the best week in the school year for the food sale. As they offer suggestions, ask them to state the reason why they are suggesting that week. After all suggestions have been heard and defended, have the class vote for the final week when your food sale is going to be staged.
Now, ask the students to help you estimate the cost of the raw materials you will need for the banana cue.
How many sticks of banana cue do they intend to sell per day? Let us say the class is convinced thatselling 100 sticks per day can be achieved. Based on this number, estimate the amount of raw materials per day you would need.The class may come up with something like this:200 pieces of bananas (saba)1.5 kg of sugar1 liter of oil100 sticksFrom here, the cost of the raw materials per day can already be easily determined
Step-by-step explanation:
SANA MAKATULONG!❤