During a thunderstorm if you notice a 3 second delay between the flash of lightning and sound of thunder. What is the approximae distance of thunderstrom from you? Time taken to reach the sound = 3s , Speed of sound in air = 343.2 m/sec. Distance of thunerstrom =343.2×3=1029.6 m.