8.a 1kg ball is moving horizontally on a frictionless surface with a speed of 5m/s. How much net force is needed to keep the ball moving at this velocity

pls pasagot, need ko na talaga bukas:((​


Sagot :

Solution using GRESA Method:

Given:

mass=1 kg

acceleration= 5 m/s²

Required:

Force (N)

Equation:

F=m•a

Solution:

F=1 kg • 5m/s²

F=5N

Answer:

Force = 5N (Newton)