1. Determine the acceleration when a 24-N net force is applied to a 12-kg object.
Given:

Find:
Formula:
Solution:

2. A net force of 30 N is exerted on an encyclopedia to cause it to accelerate at a rate of 5 m/s2. Determine the mass of the encyclopedia.
Given:

Find:
Formula:
Solution:​​​


Sagot :

Problem 1:

Given:

F = 24 N

m = 12 kg

Find:

a

Formula:

[tex]a = \dfrac{F}{m}[/tex]

Solution:

[tex]a = \dfrac{F}{m}[/tex]

[tex]a = \dfrac{\text{24 N}}{\text{12 kg}}[/tex]

[tex]\boxed{a = \text{2 m/}\text{s}^{2}}[/tex]

---------------------------------------------------------

Problem 2:

Given:

F = 30 N

a = 5 m/s²

Find:

m

Formula:

[tex]m = \dfrac{F}{a}[/tex]

Solution:

[tex]m = \dfrac{F}{a}[/tex]

[tex]m = \dfrac{\text{30 N}}{\text{5 m/}\text{s}^{2}}[/tex]

[tex]\boxed{m = \text{6 kg}}[/tex]

[tex]\\[/tex]

#CarryOnLearning

Go Educations: Other Questions