What is the gravitational potential energy of a girl who has a mass of 80kg and is standing on the edge of a diving board that is 5m above the water?​

Sagot :

QUESTION:

What is the gravitational potential energy of a girl who has a mass of 80kg and is standing on the edge of a diving board that is 5m above the water?

ANSWER:

Mass = 40 kgHeight = 5 mGPE = mgh = 40 * 5* 9.8 = 1960 joule.

BRAINLIEST PLS