1. A 50 kg sack of rice is placed inside the track of 2 m high what is the potential energy of the sack of rice?

ans and solution :

2. the hanging bell has a potential energy of 50 joules if the bell is 5 m above the ground what will be its mass?

ans and solution :

paki ans po ng maayos pls ​


Sagot :

Answer:

1. 980

Explanation:

example ng gravity = 9.8

PE = mgh

PE = 50 (9.8) (2)

PE = 980

PE = (mass = kilograms [kg]) (gravity) (height = meter [m])