if a 50kg cart can accelerate at a value of 25 m/s2 help please


Sagot :

Answer:

1250 kg • m/s² or 1250 N

the formula in finding force is: f = ma

given:

mass = 50 kg

acceleration = 25 m/s²

solution:

f = ma

= (50 kg) (25 m/s²)

= 1250 kg • m/s² or 1250 N

Explanation:

CREDITS TO:lykishacosmiano8

https://brainly.ph/app/profile/3107014/answers