an objetc with a mass of 10.0 kg accelerates 5 m/s when an unknown force to applied to it what isa thew amount of force?

Sagot :

Answer:

m = 1500g = 1.5kg

a = 10m/s

So force (f) = ma = 1.5*10 = 15 Newton

[tex]\tt{\huge{\blue{Explanation:}}}[/tex]

The force acting on an object is given by

[tex]\boxed{F = ma}[/tex]

where:

F = force

m = mass

a = acceleration

[tex]\tt{\huge{\red{Solution:}}}[/tex]

Solving for F

F = ma

F = (10.0 kg)(5 m/s²)

[tex]\boxed{F = \text{50 N}}[/tex]

Therefore, the amount of force is 50 N.

[tex]\\[/tex]

#CarryOnLearning