Activity 2
Direction: Compute the selling price of the following food item using 43%mark up

Food item Unit cost per piece selling price per piece

maja blanca | 5.00 | 1._________ |
palitaw | 6.00 | 2._________ |
bitsobitso | 4.00 | 3._________ |
suman | 7.50 | 4._________ |
biko | 8.00 | 5._________ |


Pls i need answer :(​


Sagot :

Answer:

An alternative to that is to designate the cost amount as 100% and add the markup percentage to it. For example if your cost is $10.00 and you wish to markup that price by 40%, 100% + 40% = 140%. Multiply the $10.00 cost by 140% and get the retail price of $14.00. You may also wish to visit our Retail Sales Calculator.

Explanation:

hope it's help