IL Solve the problem using GRESA method. (5pts)
At what height is an object that has a mass of 20 kg if its gravitational potential energy
is 60012
Given:
Required/Ask
Equation:
Solution:
Answer:​


IL Solve The Problem Using GRESA Method 5ptsAt What Height Is An Object That Has A Mass Of 20 Kg If Its Gravitational Potential Energyis 60012GivenRequiredAskEq class=

Sagot :

Given:

GPE = 600 J

m = 20 kg

g = 9.8 m/s²

Required/Ask:

h

Equation:

[tex]h = \dfrac{GPE}{mg}[/tex]

Solution:

[tex]h = \dfrac{GPE}{mg}[/tex]

[tex]h = \dfrac{\text{600 J}}{(\text{20 kg})(\text{9.8 m/}\text{s}^{2})}[/tex]

[tex]\boxed{h = \text{3.06 m}}[/tex]

Answer:

3.06 m

[tex]\\[/tex]

#CarryOnLearning