if the side the rubik's cube is 6 cm what is its volume ?
a216 b 213 c 200 d 211 cm​


Sagot :

Answer:

The volume of the cube with sides of length 6 cm is 216 cm3.

its A

Step-by-step explanation:

Pa brainliest po

Answer:

[tex]\orange{{\tt{Answer:}}}[/tex]

A. 216 cm³

[tex]\orange{{\tt{Formula:}}}[/tex]

V = side × side × side

V = s × s × s

V = s³

[tex]\orange{{\tt{Solution:}}}[/tex]

V = s³

V = s × s × s

V = 6 cm × 6 cm × 6 cm

V = 216 cm³

[tex]\boxed{Volume = 216 cm³✓}[/tex]