Sagot :
Answer:-
- Force=645N
- Time=2s
We know that
[tex]\boxed{\sf Impulse\:of\:force=Force\times Time}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto Impulse\:of\:Force=645\times 2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto Impulse\:of\:Force=1290Ns[/tex]
We know that
[tex]\boxed{\sf Impulse\:of\:force=Force\times Time}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto Impulse\:of\:Force=645\times 2[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto Impulse\:of\:Force=1290Ns[/tex]