Sagot :
Answer:
To begin with we need to find slant height of the cone, which is determined by using Pythagoras, since the cross section is a right triangle.
l2 = h2 + r2
l2 = 52 + 32
l2 = 25 + 9
l = √(34)
l = 5.83 cm
And the total surface area of the cone is:
SA = πr2 + πrl
SA = π · r · (r + l)
SA = π · 3 · (3 + 5.83)
SA = 83.17 cm2
Therefore, the total surface area of the cone is 83.17cm2
Step-by-step explanation: