Sagot :
Answer:
a) Use the formula; V^2=Vo^2=2g(y-yo)
cancel V^2 and yo (because it is zero)
-V0^2/2g=2gy/2g <-- Cancel 2g
y=-Vo/2g=-(14.7 m/s2)/2(-9.8m/s^2)
y=11.04m
b)t=2y/Vo=2(11.04m)/14.7 m/s
t=1.5s
t^2(1.5)(2)
=3s
c)V^2=(2g)(yo)
=2(-9.8 m/s^2)(-11.04)
V^2= <SQUARE-ROOT>216.38
=-14.71 m/s