if the figure traced has a radius of 6 cm,what is the area of the figure? pa answer po ​

Sagot :

Answer:

A=πr squared

A=3.14 or π ×6cm×6cm

A=3.14×36cm squared

A= 113.04cm squared

Step-by-step explanation:

hope it helps and here's the example

View image ZBOSOBOSO