Sagot :
Answer:
0.287 J K–1 g–1
Explanation:
The mass of the water is (10 mL) × (1.00 g mL–1) = 10 g. The specific heat of water is 4.18 1 J K–1 g–1 and its temperature increased by 3.0 C°, indicating that it absorbed (10 g)(3 K)(4.18 J K–1 g–1) = 125 J of energy. The metal sample lost this same quantity of energy, undergoing a temperature drop of 182 C° as the result. The specific heat capacity of the metal is:
(125 J) / (2.40 g)(182 K) = 0.287 J K–1 g–1.