solving Percentage composition


A sample compound containing carbon and oxygen has a mass of 88g. Experimental procedures and computations showed that 24 g of this sample was carbon and the remaining 64g was oxygen. what is the percentage of this compound? ​​


Sagot :

Answer:

Oxygen 64g + Carbon 24g = 88g

Oxygen= 64g ÷ 88g = 0.72(×100) = 73%

Carbon= 24g ÷ 88g = 0.27(×100) = 27%