1. It took 2.5 hours for her to travel a distance of 150 km East. What is her average velocity?
A race car accelerates uniformly from 20 m/s to 40 m/s in 2 seconds. Determine the acceleratie​


Sagot :

Answer

-------------------------------------------------------------------------

1.60kph

-------------------------------------------------------------------------

2.10m/s²

-------------------------------------------------------------------------

Formula for no.1

AV=D÷T

=2.5÷150

=60

2.Acceleration

Formula

=Initial velocity- final velocity ÷ T

=40-20÷2

=20÷2

=10